Průvodce objednávkou

Výběr testu DNA

Test otcovství je nejlepší provést včetně matky dítěte. Její vzorek není použit ke zjištění biologického mateřství, ale podstatnému zvýšení přesnosti testu otcovství. Pokud to není možné, lze přesnost testu DNA bez matky zvýšit analýzou více znaků u domnělého otce a dítěte. Nicméně i běžný test otcovství pro dvě osoby je obvykle dostatečně přesný. Jeho přesnost ale může v některých případech negativně ovlivnit náhoda, zejména mutace v některém z vyšetřovaných úseků DNA. Nabízíme i zlevněné testy, jejich odlišnost spočívá především v dvojnásobně delší době provedení, nelze je hradit dobírkou a mají zkrácenou výslednou zprávu.

Testy sourozenectví slouží ke zjištění, zda mají dvě osoby stejné rodiče nebo jednoho z nich, typicky otce. Nabízíme dvě varianty. Test osob s různými matkami a test se společnou matkou. Společná matka musí být testována zároveň se sourozenci, jinak je třeba připlatit za přesnější test.

Testy příbuzenství umožňují potvrdit nebo vyvrátit blízký příbuzenský vztah (například děda a/nebo babička - vnouče, sourozenec domnělého otce - dítě). Test je přesnější při vyšším počtu testovaných osob. Je lepší testovat oba prarodiče a dítě než pouze babičku a dítě.

Má se za to, že matka je vždy jistá. Z různých důvodů, třeba ztráty kontaktu v minulosti nebo využívání moderních technologií asistované reprodukce, může být užitečný Test mateřství.

Odběr vzorků

Názorná ukázka odběru vzorků stěrem z úst. Doporučená doba otírání vnitřní strany tváře je alespoň půl minuty, pro předváděcí účely byla zkrácena.

Pro DNA testy je možné použít téměř jakýkoliv biologický vzorek. Velmi vhodný je stěr z úst. Zdarma Vám zašleme soupravu pro odběr vzorků nebo můžete postupovat podle návodu. Aby byly vzorky kvalitní, stačí dodržet tři věci. 1) Před odběrem vzorků nejíst, nepít kávu a slazené nápoje, nečistit si zuby, kojenec nesmí mít v ústech mateřské mléko. 2) Vnitřní stranu tváře a prostor mezi dásní a tváří otírejte důkladě po dobu půl až jedna minuta. 3) Vzorky nikdy nebalte do plastových obalů a nevkládejte je do zkumavek. Zplesnivěly by a znehodnotily se. Před odesláním je nechte uschnout v papírových obálkách. Suché vzorky dokážeme zpracovat ještě po mnoha měsících. Kromě stěrů z úst můžeme využít také jiné vzorky, například zubní kartáček či posmrkaný papírový kapesník. Ustřižené vlasy nejsou k testům vhodné, v nich zachycené šupinky kůže již ale ano.
Plastová obálka a zkumavkaObálky na vzorky

Přeprava vzorků

Pro přepravu vzorků použijte materiál z naší odběrové soupravy nebo tužší papírovou obálku. Plastové obaly nebo obálky s nepromokavou úpravou jsou nevhodné. Zašlete je do laboratoře poštou (je jedno zda doporučeně nebo obyčejně) nebo prostřednictvím jiné přepravní společností. V případě expresního testu využijte možnost přivézt vzorky do laboratoře osobně nebo je zašlete jako EMS balík. Vzorky lze odebrat i přímo v laboratoři.

Platba

V průběhu dokončování objednávky uhradíte test DNA kartou nebo jinou metodou podporovanou platební bránou. Později lze zaplatit převodem na účet, ideálně současně s odesláním vzorků do laboratoře. Můžete zvolit také úhradu poštovní složenkou, vkladem na účet na přepážce banky nebo dobírkou při doručení odběrové doupravy. U nezlevněných testů máte možnost platby až po jejich dokončení, dobírkou při doručení výsledků.

Zpracování v laboratoři

Provedení DNA testů otcovství je laboratorně náročné, neexistuje rychlé řešení typu testu těhotenství. Jejich zpracování v naší laboratoři obvykle trvá 5 dnů po doručení vzorků, u zlevněných testů déle, 9 pracovních dnů. Test lze vyhotovit i expresně, za 24 hodin.

Doručení výsledků

Rychlé a nejpraktičtější je zaslání výsledků jako .pdf soubor v příloze e-mailu. Můžete si zvolit také osobní vyzvednutí v laboratoři v Praze-Běchovicích, nebo zaslání poštou. U posledního způsobu počítejte s několika dny navíc na doručení. V listinné formě zašleme výslednou zprávu podle Vašeho výběru jako obyčejnou či doporučenou poštovní zásilku, prostřednictvím Balíkovny, Zásilkovny nebo jiné přepravní společností (např. PPL). Na přání zašleme výsledek jako expresní zásilku (EMS).

Máte otázky?

Neváhejte a volejte na 607 670 011 nebo 222 365 730. Rádi zodpovíme také Vaše e‑mailové dotazy. Pošlete nám zprávu na adresu genart@email.cz.

Kam dál?

Test DNA nebo odběrovou soupravu objednejte ZDE.