Odběr vzorků a jejich zaslání

Pro odběrů vzorků pro test DNA doporučujeme využít soupravu, kterou Vám zašleme zdarma a jejíž použití doporučujeme. Vzorky můžete odebrat také podle níže přiloženého návodu.
 

Odběrové tyčinky pro stěry z ústK odběru DNA budete potřebovat dětské vatové tyčinky (určené pro šetrné čištění uší u dětí). Pokud je nemáte k dispozici postačí kvalitní běžné vatové tyčinky, pozor některé levnější tyčinky jsou příliš tenké a mají malé vatové tampóny. Aby jste zabránili kontaminaci, použijte nové balení. Dále budete potřebovat několik poštovních obálek velikosti C6 (114 x 162 mm) na vzorky, pro každou testovanou osobu jednu. Obálky se vzorky vložíte do větší odpovědní obálky formátu C5 (162 x 229 mm). Připravte si také několik skleniček o objemu 0,02 l (malý panák).
 

Obálky pro uložení vzorků DNAObálky na vzorky popište podle osob které se budou účastnit testu. Je vhodné připojit i jméno nebo přezdívku, může to zabránit omylu. Například:
‑Matka
‑Domnělý otec 1  „Petr“
‑Domnělý otec 2  „Honza“
‑Dítě 1, chlapec  „Lukáš“
‑Dítě 2, dívka  „Tery“

Odběr DNA z vnitřní strany tvářePřed odběrem hodinu nejezte, nekuřte a nečistěte si zuby. Můžete pít obyčejnou vodu. Při manipulaci s tyčinkami se nedotýkejte vatových tamponů, mohli byste vzorky kontaminovat. Jeden ze dvou tamponů z tyčinky odmotejte nebo odstřihněte. Vatovým tamponem na tyčince pohybujte po dobu nejméně 30 sekund po vnitřní straně tváře (uvnitř ústní dutiny). Tyčinkou proti tváři mírně tlačte a můžete jí i otáčet. Pak ještě tamponem několikrát otřete prostor mezi tváří a dásní nahoře i dole. Tyčinku odložte do připravené skleničky, jak je popsáno níže. Odběr proveďte i na druhé tváři s novou tyčinkou a vložte do téže skleničky. U dalších osob proceduru zopakujte, ale použijte jinou skleničku pro odložení tyčinek.

Sušení vzorkůJe důležité nechat vatové tampony před vložením do obálek oschnout, nejlépe přes noc. Vzorky by se mohly jinak zkazit. Tampon se nemá dotýkat skleničky. Jeli sklenička příliš vysoká, nasypte do ní sůl nebo korálky. Pro vyloučení možnosti záměny označte skleničky lihovým popisovačem jmény osob. Po oschnutí vzorků vložte každou dvojici tyčinek do příslušné obálky. Nemáte-li skleničky, nechte tampony oschnout na papírových kapesnících z nově otevřeného balíčku nebo přímo v papírové obálce. Obálky neolizujte, pokud nemají samolepící proužek, zalepte je lepící páskou. V žádném případě nevkládejte vzorky ani obálky s nimi do plastových obalů, vzorky by se zkazily. Pokud vše dodržíte, jejich kvalita může zůstat zachována mnoho let.

Odpovědní obálkaVzorky vložte spolu s vyplněným formulářem do větší odpovědní obáky a zašlete na uvedenou adresu. Pokud si nemůžete formulář vytisknout, stačí na list papíru napsat vaše číslo objednávky nebo e‑mail, větu „Souhlasím se zpracováním mých osobních a citlivých osobních údajů“ a připojit podpis.

Kam dál?

Přečtěte si o možnostech plateb nebo objednejte test otcovství.